Quantcast
Channel: Děvče u plotny
Viewing all 311 articles
Browse latest View live

Citronový cheesecake s jahodami

$
0
0



To se mi zase jednou něco povedlo... A že opravdu povedlo. Cheesecake s jahodami k večeři není úplně špatná volba, co myslíte?

Jedná se o totožný recept, který tu už jednou byl, jen poměr náplně jsem poupravila. A pak jahody... Jahody jsou k němu prostě perfektní, takové ty hodně rudě zralé až skoro se rozpadající plody. A oproti tomu, jak jsem ho minule připálila, se mi tentokrát povedl dokonale.

Citronový cheescake 
200 g sušenek

100 g másla 
500 g plnotučného tvarohu
300 g sýru Philadelphia/ Lučiny/ žervé
100 ml smetany ke šlehání
200 g cukru moučka
Jemně nastrouhaná kůru z jednoho citronu 
Šťáva z půlky citronu 
4 vejce a jeden žloutek 
300 g jahod na odzobu

1. Sušenky rozdrťte v mixéru a smíchejte s rozpuštěným máslem. Dortovou formu o průměru 24 cm vyložte pečicím papírem a důkladně vymažte máslem. Do formy přesuňte sušenkovou hmotu a pořádně ji upěchujte skleničkou s rovným dnem. Dejte na čtvrt hodiny chladit do lednice. 

 2.Žervé a tvarohy šlehejte na hladkou hmotu, kuchyňskou stěrkou hmotu stírejte ze stěn nádoby, aby se vše rovnoměrně prošlehalo. Přidejte cukr, smetanu, citronovou kůru a šťávu a opět šlehejte. Poté po jednom přidávejte vejce a vždy na nízké otáčky zašlehejte. Čím jste blíž konci, tím méně mixujte. Nešlehejte příliš, jinak bude v náplni příliš mnoho vzduchu a cheesecake se během pečení nafoukne, což není dobře. Hladkou a jemnou hmotu opatrně vlijte na sušenkový základ a nechte pět minut odpočívat. Poté s formou pořádně několikrát praštěte o kuchyňskou linku, aby unikly všechny vzduchové bubliny, které v krému zůstaly.

 3. Trouba předehřejte na 160 °C. Na dno trouby umístěte nádobu s vodou, aby cheesecake nebyl vysušený. Pečte asi 35 - 40 minut. Pečení končí ve chvíli, kdy poklepem lžící na bok formy shledáte, že se těsto chvěje podobně jako želé. Pozor, na povrchu by neměl zhnědnout! Koláč nechte ve vypnuté troubě s pootevřenými dvířky asi dvě hodiny chladnout. Pak ho umístěte nejlépe do druhého dne do lednice.   

4. Druhý den ostrým nožem opatrně odřízněte cheesecake od krajů formy a odstraňte ji. Překlopte dort na velký talíř  vyložený pečicím papírem (takže bude chvíli obráceně) a odstraňte dno formy a papír. Nyní dort překlopte na talíř, na kterém jej budete servírovat. Sejměte papír.

5. Ozdobte jahodami a můžete podávat.  Až budete krájet, namočte nůž před každým řezem do horké vody a osušte, řez bude až chirurgicky přesný.

Čokoládový dort

$
0
0


Hrozně ráda peču dorty, ale vy to přece víte. Recept na nejčokoládovější čokoládový dort mám od maminky mého milého. Ona peče buchtu na plech, já dort.  




Čokoládový dort 
(kelímek od smetany použijte jako odměrku)


1 kelímek zakysané smetany

1 kelímek krupicového cukru

1 kelímek kakaa holandského typu

1 kelímek hladké mouky

4 vejce, žloutky a bílky zvlášť

1 prášek do pečiva

1 vanilkový cukr

Špetka soli

Půl kelímku oleje


Krém

300 g vysokoprocentní čokolády

300 ml smetany ke šlehání

100 g másla


1. Bílky vyšlehejte se lžící ledové vody a špetkou soli dotuha.

2.Žloutky vyšlehejte s cukrem do pěny, přidejte zakysanou smetanu, kakao, mouku smíchanou s práškem do pečiva, olej a zamíchejte.

3. Ručně a po částech přimíchejte sníh a dejte péct asi na 45 minut při 175 stupních do dortové formy o průměru 20 cm, kterou si nejdříve vyložíte pečicím papírem. (Na dno formy umístěte kruh z pečicího papíru. Boky formy potřete máslem a z pečicího papíru vystřihněte pruh, který bude formu převyšovat o cca 5 cm. Díky máslu papír k formě přilne a nebude se odchlipovat a při pečení těsto z formy nevyteče.)

4. Krém. Čokoládu se smetanou a máslem dejte do hrnce a na mírném plameni za občasného míchání rozpusťte. Nechte ztuhnout v lednici do konzistence ne úplně tuhého krému (prostě tam, aby se s ním dobře pracovalo) a občas promíchejte.

5. Dort dvakrát rozkrojte a mezi každou vrstvu natřete část krému. Dejte na 15 minut zatuhnout do lednice. Poté potřete boky a vrch dortu zbývajícím krémem. Boky uhlaďte nožem a na horní části vytvořte vzor pomocí vypouklé strany lžíce.

6. Dejte na dvě hodiny ztuhnout do lednice. Poté vezměte nůž, nahřejte ho pod horkou vodou, osušte a pomalu jím přejíždějte po bocích dortu. Ty se tím vyhladí a získají jakoby matný efekt.

Chokladbollar - švédské čokoládové kuličky

$
0
0


Chokladbollar jsou věcí tuze švédskou a tuze dobrou. A ono je to snad i zdravé, když hlavní surovinou jsou ovesné vločky. Kdybyste mě viděli v průběhu jejich výroby, mysleli byste si, že se už půl dne hrabu v hlíně. Jejich proces výroby je totiž poněkud upatlaný. No dobře, hodně upatlaný, od té kakaové směsi budete všude, ale za čtvrt hodinky máte hotovo, takže to za to stojí, ne? Jak ukázaly mé zkušenost au-pair, děti jejich výrobu milují. Hádejte proč.
I když se kuličky jmenují čokoládové, je v nich jen kakao, ale vycházím z originálního švédského názvu. Původně se cukroví jmenovalo Negrobollar, ale kvůli otroctví byl pojem negro značně negativní a rasistický, což je ostatně dodnes, a tak je kromě současného jména můžete najít jako kuličky z ovesných vloček nebo kokosové kuličky. Tolik odbočka z historie.
Že jsou ve Švédsku oblíbené, o tom svědčí jejich dostupnost ve všech místních kavárnách a v každém obchodním domě Ikea. Podle mě je ale mnohem zábavnější udělat si je doma. A vůbec, kokos a čokoláda je skvělá kombinace. I když, nahrazení másla kokosovým olejem by taky nebylo od věci.


Švédské čokoládové kuličky
Chokladbollar
(cca 20 ks)

100 g másla
100 g prosátého cukru moučka
140 g jemných ovesných vloček
40 g kakaa holandského typu
1 lžička vanilkového cukru
3 lžíce silné studené černé kávy
Špetka soli

Kokos na obalování

Smíchejte všechny ingredience do husté směsi, nejlépe to jde rukama, co si budeme povídat. Vytvořte z těsta kuličky tak velké, jak se vám líbí, ty moje měly asi 1, 5 cm v průměru. Pomocí dvou lžiček je obalte v kokosu a nechejte asi hodinu ztuhnout v lednici. Vytáhněte je a rukama z nich vytvarujte dokonale kulaté kuličky, vraťte do lednice a nechejte ještě několik hodin tuhnout. Před podáváním je půl hodinky nechejte povolit.

Mrkvové rohlíčky s povidly

$
0
0




Mám kamarádku, která peče mrkvové rohlíčky a já se po nich vždycky můžu utlouct. Protože odjíždím na pár dní do Norska, chce to něco dobrého, aby ta dlouhá cesta rychleji ubíhala. Tak jsem našla recept a pustila se do pečení. Jenže rohlíčky jsou ve velkém ohrožení, protože nás to s maminkou neustále nutí ujídat.

Osobně mám ráda kombinaci nesladkého těsta a sladké náplně, ale pokud to není nic pro vás, přidejte do těsta ještě dvě lžíce cukru moučka.



Mrkvové šátečky s povidly
180 g jemně nastrouhané mrkve
150 g másla
300 - 320 g hladké mouky
Nastrouhaná kůra z 1/2 citronu
2 lžíce bílého jogurtu

150 g povidel
1 vejce na potření
Cukr moučka na posypání

1. Všechny přísady na těsto smíchejte do vláčné a trochu lepivé hmoty a těsto umístěte na hodinu do lednice. Množství mouky závisí na tom, kolik vody mrkev pustí. Začněte s 300 gramy a v případě potřeby přisypávejte.
2. Předehřejte troubu na 200 stupňů.
3. Těsto vytáhněte z lednice a rozdělte na 4 stejně velké díly. Z každého vyválejte kuličku. Vezměte jednu kuličku těsta a vyválejte z ní asi 2 mm tenkou placku. Doporučuji pořádně pomoučit vál, jinak se těsto bude přilepovat. 
4. Ostrým nožem těsto rozkrájejte na 8 - 12 trojúhelníčků a na každý dejte oříšek povidel. Zamotejte do rohlíčku, začněte od nejdelší strany a těsto ještě trochu na okrajích zmáčkněte, aby povidla během pečení nevytekla.
5. Potřete vejcem rozšlehaným se dvěma lžícemi horké vody a rohlíčky potřete. Pečte 15 - 20 minut, dokud nezezlátnou. Po upečení posypejte moučkovým cukrem.

Čokoládové tartaletky

$
0
0


Chutnají trochu jako vánoční cukroví anebo máslové sušenky a voní pohádkově. A ze mě bude brzo tartaletková královna, protože je peču pořád dokola.




Čokoládové tartaletky (cca 25 ks)
Korpusy:
250 g hl. mouky
3 lžíce kakaa
3 lžíce cukru moučka
175 g másla
2 žloutky

Krém:
250 ml smetany ke šlehání
250 g 60% čokolády

Ovoce na ozdobu (maliny, jahody, borůvky, třešně...)

1. Smíchejte mouku, kakao a cukr a poté přidejte máslo nakrájené na malé kousky a oba žloutky. Vypracujte těsto a vyložte jím formičky tartaletek. Dno vždy propíchejte vidličkou a formičky uložte na hodinu do lednice.
2. Troubu předehřejte na 180 stupňů a pečte tartaletky 20 - 25 minut. Nechejte maličko vychladnout a ještě teplé opatrně vyklopte z formiček.
3. Čokoládu se smetanou rozpusťte a zamíchejte, aby vznikl hedvábně jemný krém. Dejte chladit do lednice, aby mírně ztuhl.
4. Vychladlé tartaletky plňte krémem a posypejte kakaem. Ozdobte ovocem, popřípadě i nasekanými oříšky, a nechejte v lednici úplně ztuhnout.

Street Food Festival v Brně

$
0
0

Pekla jsem na Street Food Festival. Moc se mi tam líbilo a celý festival byl skvěle zorganizován. Bavilo mě stát u našeho stánku (či spíše stánečku), prodávat dorty a tartaletky a vidět to nadšení v obličejích zákazníků. "Vy jste to děvče u plotny, já vás znám!", slyšela jsem od mnoha kolemjdoucích. Musela jsem se smát.

Ovšem celá záležitost měla své mouchy.Tou největší bylo doporučení, abychom si nachystali cca 100 ks porcí. Měla jsem jich více jak 150 a okolo druhé hodiny jsem pomalu zavírala. A nebyla jsem sama. U stánků se táhly dlouhé fronty, často už okolo oběda něco nebylo. Co chudáci ti, kteří přišli večer? Nemyslím, že jim ještě něco zůstalo...

Další problém, který jsem měla, byl výdělek. Nevydělala jsem skoro nic, protože náklady na všechny serepetičky, které jsem potřebovala, byly obrovské. Tyhle peníze se ke mně vrátily, jenomže navíc toho už moc nebylo.
Jen pro představu - natisknou karty, nakoupit (nejdražší máslo jsem brát nemusela, ale jak by to pak vypadalo, že?), mašle a celofán, ubrousky a dřevěné vidličky, tácy pod dorty... V matematice moc dobrá nejsem, co si budeme povídat, ale i tak jsem čekala, že dopadnu lépe.
Protože jsem nakupovala v relativně malém množství a také jsem toho s sebou neměla žádná kvanta (a to jsem u trouby strávila dva dny), bylo toho málo na to, aby stačilo pro všechny.
Ovšem z chyb se člověk učí a poučení pro příště je jasné. Nakupovat u velkododavatelů a ve větším množství, neb ti mají nižší ceny a při velké objednávce se často neplatí poštovné. Upéct toho více, protože oněch 150 kousků bylo málo, navíc čím více dortů budu mít, tím více také vydělám, right?


Kladdkaka mi doslova mizela pod rukama, následována tarlaletkami s ovocem a skořicovými šneky kanelbullar. Měla jsem nejlepší máslové sušenky na celém festivalu, jak mi sdělil jakýsi nadšený pán. Jen prý by chtěly odležet. No nic, nikdo není dokonalý. A víte co? Všechno jsem prodala, odjela z festivalu, a začala bouřka.


Děvče u plotny nebylo samo, mělo svého muže u plotny, který ho sem tam zaskakoval. A že mu to převelice slušelo, všimli jste si?


Co se jídla týče, jsem poněkud na rozpacích. Nic mě neoslovilo do takové míry, že bych nadšením oněměla. Možná jsem jen stála ve špatných frontách. Výjimkou byl quiche s karamelizovanými hruškami, ten byl výborný. Další moc dobrou věcí bylo cosi (co nevím, jak se nazývá) plněné riccotou a kozím sýrem. Zajímavý kulinářský zážitek, obojí přineseno ze stánku Republika. Pistáciová makronka od Hanky mi také chutnala, i když byla trošičku prasklá. Ovšem co já můžu říkat, pro mě jsou makronky stále věcí záhadnou.


Nakonec, nechci nijak kritizovat. Byla to skvělá příležitost vyzkoušet si prodej svých sladkostí naživo, setkat se s tolika milými lidmi a často čtenáři, kteří byli naprosto nadšení a v mnoha případech mi přišli říct, jak  moc jim chutnalo. Bavilo mě to a moc.
Více takových akcí v Brně, prosím!


Ne všechny fotografie pocházejí z mého fotoaparátu, jsou to přirozeně ty, na kterých jsem zachycena já a pak ještě některé navíc.

Vanilkové cupcakes s ostružinovým krémem

$
0
0
Dneska slavíme. A víte proč? Protože můj blog má přesně dva roky. Dva roky jsou to od toho, co děvče u plotny upeklo obrovský čokoládový dort se šlehačkovým krémem. Chtělo to na ty narozeniny něco hezkého. V hlavě jsem už dlouho měla ideu upéct cupcakes a máslový krém, kterým jsou nazdobené, byl výzvou. Napoprvé se mi nepovedl a teď byla příležitost dát mu druhou šanci. A pak ty růžičky, hrozně nenápadně jsem otrhávala keře uprostřed našeho města.

Dva roky utekly jako voda a ani mi to nepřišlo. Udát se toho za tu dobu stihlo hodně. Byla jsem péct ve Švédsku, napsala jsem spoustu článků o jejich tradicích, navštívila jsem Dobré ráno České televize a pekla na Street Food Festivalu, spolupracovala jsem na Cinnamon Magazínu a dala pár (přesněji dva) rozhovorů. Odpověděla jsem na velký počet mailů od Vás čtenářů a musím říci, že mi nepřišel ani jediný negativní. Děkuji vám převelice.

A co se ještě chystá? Děvče u plotny to myslí vážně a rádo by se stalo profesionální cukrářkou. A proto je mu celé gymnázium na houby, neb teď začíná s rekvalifikačním cukrářským kurzem. Jednou se tím pečením na zakázku snad bude i živit. Blog bude také nový, však uvidíte.














Pokud můžu mluvit za sebe, nemám ráda máslové krémy. Ale tento vypadal zajímavě, navíc jsem se konečně chtěla ty máslové krémy naučit vytvářet. Jde o  zajímavou kombinace sněhu z bílků a jemné chuti másla. Přimlouvám se za kvalitní máslo, jde to zrovna tu hodně poznat.
Co se příchuti týče, záleží jen na vaší fantazii. Přidat můžete jakoukoli jinou marmeládu, vanilkové aroma, pyré z čerstvého ovoce, mleté pistáciové oříšky...
Recept na cupcake (trochu zaokrouhlený) od Veroniky a na krém od Lindy.

Vanilkové cupcakes s ostružinovým krémem (12 - 15 ks)
Cupcakes
100 g másla v pokojové teplotě
100 g krupicového cukru
3 vejce
100 g hladké mouky
100 polohrubé mouky
1,5 lžičky prášku do pečiva
1/2 vanilkového lusku
60 ml mléka

1. Máslo vyšlehejte do pěny, přidejte cukr a šlehejte do bíla. Po jednom přidávejte vejce a vždy pořádně zašlehejte.Vyškrábejte semínka z vanilkového lusku a přidejte do těsta.
2. V misce smíchejte suché přísady, přisypejte je do těsta společně s mlékem. Zamíchejte a plňte papírové košíčky cca do dvou třetin.
3. Pečte v troubě předehřáté na 175 stupňů asi 15 - 20 minut.

Krém
5 velkých bílků
200 másla
175 g cukru krystal
3 - 4 lžíce ostružinové marmelády

1. Marmeládu propasírujte, abyste ji zbavily ostružinových peciček Máslo vyndejte z ledničky a nakrájejte na malé kousky.
2. Bílky s cukrem postavte do vodní lázně. (Do hrnce dejte trochu vody, přiveďte k varu a na to postavte kovovou misku s cukrem a bílky. Voda v hrnci by měla celou dobu vřít.) Metličkou šlehejte na teplotu cca 65 stupňů.
3. Směs bílků odstavte a ručním šlehačem šlehejte, až je sníh lesklý a tuhý jako na pusinky. Může to trvat až deset minut.
4. Po kouscích zašlehávejte máslo a poté šlehejte ještě cca pět minut. Krém by měl začít houstnou z tekutého skupenství do opravdu krémového a to je to, co potřebujeme. V případě potřeby, pokud je směs stále poněkud tekutá, umístěte ještě na půl hodiny do lednice.
Pokud se vám máslo začne srážet, postavte misku na chvíli do vodní lázně a šlehejte.
5. Zdobičkou ozdobte cupcaky a na dvě hodiny umístěte do lednice, aby krém dokonale ztuhl.

Zasněžené sušenky

$
0
0

...protože letos zima nebyla...


Semly

$
0
0

Semly podruhé. Ale co vám budu dlouze povídat, o tradicích této švédské dobroty a mém prvním loňském pokuse si přečtěte tu. Ty letošní jsou nadýchané a měkoučké a mandlová náplň v nich dokonale křupe. Jsou lepší než ty minulé, o sto tisíc procent.

Hallongrottor - malinové košíčky

$
0
0

Mám pro vás další švédský recept , jak nečekané. Na máslové sušenky s malinovou marmeládou, na které potřebujete jen šest surovin. Švédský název hallongrottor znamená malinová jeskyně, ale co si budeme povídat, zní to dosti podivně. Sušenky chutnají trochu jako naše linecké, jen je Švédi pečou celoročně a naprosto nijak nepatří mezi vánoční cukroví.

Linecký koláč

$
0
0

Objevit kouzlo lineckého koláče jsem se chystala předlouho a při listování starými čísly Apetitu jsem na recept natrefila. Možná nevypadá nejkrásněji, ale jde přeci jen o první pokus. Nemáte vy nějaký dokonalý recept na linecký koláč?

Jak se děvče u plotny dostalo do televize?

$
0
0

Dobrá otázka. To mi jednou přistála v mailech dlouhá, předlouhá zpráva. Vážená slečno Hrubá, nechtěla byste přijít do Dobrého rána do České televize? ... Co? Já? Do televize? To je úplně úžasné! A přitom tak příšerné! Vysvětlím. Nedokážu sama sebe poslouchat, nedokážu pořádně mluvit před lidmi a teď mám něco říkat do kamery, zatímco vím, že to živě a naprosto veřejně běží v televizi? Ó jé. Ale tak of course, že přijdu. Kdo se jen tak dostane do televize, že.

Zajíci v krabici

$
0
0

Když jsem rozbalila ten veliký balík, co mě čekal v pokoji na stole, byla jsem štěstím bez sebe. Protože na něm jsou zajíci. Rozumíte. Roztomilost sama. Pak jsem krabici otevřela a nadechla se vůně čokolády, která se z ní linula. Ale ať jsem hledala sebepečlivěji, čokoláda nikde. Protože ona to nevoněla čokoláda, ale kakaové máslo. Taková podivná bílá hmota, ze které já tu čokoládu ještě udělám (společně s kakaem a medem).

Chia pudink s banánem

$
0
0

Děvče u plotny má jednu tetičku, která se dala na vitariánství. Jeli jsme ji navštívit a já už dopředu oznamovala, že bych ráda ochutnala něco podivného. A taky že jsem ochutnala, cosi poněkud slizovité konzistence s jemnou chutí banánů a oříšků. Zajímavý chuťový zážitek. Chutnalo mi to. To víte, já (jakožto neznalec chia semínek a podobných neobvykle vyhlížejících surovin) ráda ochutnávám. Aby ten recept byl opravdu vitariánský, bude to chtít vyrobit ořechové mléko. Hezky vám to vysvětlí třeba Cruelty Free Hedgehogs.

Máslové sušenky

$
0
0

Nedávno jsem byla upozorněna, jak komplikované mé recepty často jsou a kdo podle nich má pořád péct. Vážně jsem se nad sebou zamyslela and here we go.


Kanelkakor - skořicové sušenky

$
0
0

Víte, jak jsem strávila půlku minulého léta ve Švédsku? Přepisováním receptů. Měla jsem s sebou z domu krásný sešit a z místní knihovny jsem pravidelně tahala stohy kuchařek. A i tento recepis na křehoučké sušenky jsem si přivezla. Nejdřív jsem si myslela, že to budou jen další sušenky, ale po upečení mě až zaskočilo, jak krásně se na jazyku rozplývají.

Kavárna a pekařství Zastávka

$
0
0

Kavárna a pekařství Zastávka. Pro mě jedna z nejútulnějších brněnských kaváren vůbec. Kousek mimo centrum, přímo na zastávce Geislerova.

Tartaletky a čokoládovým krémem a jahodami

$
0
0

Tartaletky, to je láska. Jsou maličké a roztomilé a mně stačí se na ně jen zamilovaně dívat.

Střípky Švédska

$
0
0

Švédsko je krásná zem a moje srdcová záležitost. V létě bych se z Moravy nejraději vypařila a už teď cítím to volání severu, zelených lesů a rozeklaných fjordů, červených domečků a milých místních obyvatel. Minulý rok jsem touhle dobou odjížděla na své velké dobrodružství na švédský venkov, které se nakonec protáhlo na celý půlrok, o kterém si můžete přečíst na mém druhém blogu.

Ale o čem chci dnes psát. Chci psát o Švédsku, o jídle, kravách na poli, o Stockholmu a o tom, že do Švédska se prostě musíte podívat. Ve Švédsku je všechno. Moře i pole a traktory, lesy a hory, naprosto nedotknutá příroda i velká města. A švédské vlajky všude, neboť Švédové jsou na svou zemi hrdí.

Jáhelník s jahodami

$
0
0

Jáhelník mi dlouho ležel na srdci, jen spařování mi bylo zapeklitou záhadou (dobře, naprosto jsem neměla tušení, o co jde). Pekla jsem ve formě o průměru 18 cm a v plynové troubě, proto mi na povrchu nezrůžověl, jak se píše v receptu. Snad ten váš bude krásně růžolící. V receptu jsou uvedeny lesní jahody, ale podle mě je jich škoda. Lesní jahody jsou tak vzácné, že se musí sníst ještě v lese, rovnou utržené. A tak místo nich použijte ty klasické, nejčervenější a nejsladší, jaké najdete.

Viewing all 311 articles
Browse latest View live