Quantcast
Viewing all 311 articles
Browse latest View live

Kanelbullar





Kanelbullar už asi po stopadésáté, jsem si toho vědoma. 
Dva různé recepty peklo děvče u plotny tu a tu.

Když jsem loni v lednu jela do Švédska fotit, propašovala jsem do Švédska vidličky, takové ty staré těžké ze stříbra. A to i přesto že se to nesmí, neb vidlička je zbraň. Na letišti jsem trnula hrůzou, že je budu muset vyhodit, ale nic, nepřišli na to. A potom jsem jen pekla a pekla a pekla a všechno to nosila před půl Lidköpingu do krásné kavárny Limtorget tapetované dorůžova, kde slečny obsluhují ve stylových zástěrách a cokoli si objednáte, přinesou vám k tomu půl sady nádobí. Čálek, podšálek, konvičku, lžičku, sklenici s vodou, mističku na odkládání sáčku s čajem. Představte si tu situaci, kdy si u jednoho stolu objednají dva nebo nedejbože tři lidé! Stůl už není vidět. Porcelán trošku oprýskaný,sem tam otlučený a zaručeně pěkně starý a každý kousek jiný. Nádhernost.
Tři dny jsem jim blokovala jednu místnost a jim to vůbec nevadilo, patří jim mé hluboké díky. 

Semla





Semla. Švédská věc, jak jinak. Někdo (barbaři) jim říká housky s krémem, ale jde o měkoučké kynuté těsto provoněné kardamomem, naplněné mandlovou pastou a do tuha ušlehanou smetanou a poprášené cukrem. Švédové jsou podivuhodní, neb jistá část země konzumuje semlu zalitou v misce teplým mlékem, brrr. (Mé vzpomínky na jídla podobného typu jsou traumatickým zážitkem z dětství způsobeným návštěvou nemocnice, přičemž mi ke snídani byl předložen rozmočený loupáček v mléce. Nikdy více.)

Něco málo k tradici a gramatice. Semla jest jeden kus, semlor množné číslo. A semly...to já už tak česky skloňuju. Tradice jíst semly je spojena s předvelikonočním časem, pečou se na fettisdagen, „tlusté úterý“, které bývá 40 dní před Velikonocemi. Dříve se sely jedly každé úterý v postní době (doba do příchodu Velikonoc), ale dneska je mají už od ledna v každém pekařství. Každý rok se ve Švédsku zkonzumuje odhadem 40 milionů těchto dobrot.

Semla má spoustu variací lišících se kraj od kraje, tady se na některé můžete podívat. Ale upozorňuju, že je to švédsky.

Semla 
(12 ks)

Těsto:
·         75 g másla
·         200 ml mléka
·         100 ml teplé vody
·         25 g čerstvých kvasnic
·         40 g cukru krystal
·         Špetka soli
·         1 lžička kardamomu
·         1 vejce
·         500 a 60 g hladké mouky
·         2 lžičky prášku do pečiva
·         1 rozšlehané vejce na potření
·         Cukr moučka na pospání

Mandová náplň:
·         200 g loupaných mandlí
·         80 g cukru moučka
·         80 g cukru krystal
·         1 lžička vanilkového cukru
·         Špetka kardamomu
·         1 lžíce smetany ke šlehání
·         100 ml vody

·         400 ml 40% smetany ke šlehání

1.    Rozpusťte máslo, přidejte mléko a nechte ohřát na 37 stupňů (teplota lidského těla). Přidejte kvasnice a rozmíchejte. Dál přimíchejte cukr, sůl, kardamom a postupně 500 g mouky. Zpracujte do koule a nechte pod utěrkou na teplém místě kynout 30 minut.
2.    Předehřejte troubu na 225 stupňů. Smíchejte prášek do pečiva a 60 g mouky a zapracujte do těsta. Pak vytvořte 12 stejně velkých kuliček, dejte na plech a nechte kynout ještě 20 minut. Potřete vejcem a pečte asi 10 minut.
3.    Připravte si mandlovou náplň.  Mandle vložte do mixéru a rozmixujte. Přidejte cukr moučka a krystal a trochu vody a opět mixujte. Nakonec přidejte kardamom, vanilkový cukr, šlehačku a naposledy vše mixujte, dokud nezískáte hladkou pastu.
4.    Z upečených bulek seřízněte vršek (nebo jej vystřihněte nůžkami) a vzniklý prostor vyplňte mandlovou hmotou. Vyšlehejte smetanu, dejte ji do cukrářského sáčku a ozdobte semlu. Přiklopte vrchní odříznutou částí a posypejte moučkovým cukrem.

P.S. Opovažte se upéct semly někdy jindy, než v době, kdy se mají péct! My jsme to zkoušeli v létě a všichni na nás vrhali kradmé pohledy. Švédové vás budou podezřívavě a nedůvěřivě pozorovat, nebo oni si na svých tradicích lpí.

Čokoládový dort s malinami

Image may be NSFW.
Clik here to view.




Narozeninový dort, neb měsíc zpátky jsem slavila úctyhodný věk a první bílý vlas (moudrost, abyste rozuměli). Nicméně, zpátky k tématu. Dort. Po večerech nemůžu spát, protože přemýšlím o nejdokonalejší chuťové kombinaci a že já si dokážu navymýšlet věcí... Letos vyhrála čokoláda (stejně jako minulý rok - čekal někdo něco jiného?). Upekla jsem si třípatrovou kladdkaku s malinami a čokoládovým krémem a bylo to lahodné.

Kladdkaka je snad nejrychlejší dort, který znám. Umícháte ho v ruce, chvíli pečete a vznikne vám něco dokonalého. Seriously, nepotkala jsem ještě nikoho, komu by nechutnal. Já sama ho nejraději peču tak, aby byl prostředek úplně syrový, protože jednak ztuhne a potom, kdo by neměl rád tekutou čokoládu?

K ruce si vemte tři dortové formy o průměru 16 cm (anebo jednu a pečte to natřikrát, že). Místo toho, abyste upekli jednu kladdkaku, upečete rovnou tři. Nebudeme troškařit. Recept na jeden dort naleznete zde, v tomto receptu jsem vám to rovnou vynásobila třema. Doufám, že mě za to množství cukru nebudete proklínat... Nutno říci, že na to, jak maličký dortík je (16 cm opravdu není moc), stačí pro pořádnou kopu lidí. Nakrájela jsem ho na 16 kousků a i tak bylo těžké svou porci dojíst. Je hutný a sladký...
K servírování doporučuji tuhou šlehačku a případně čerstvé maliny, protože ta jejich kyselost a nesladkost šlehačky chuť dortu dokonale doplní.

Čokoládový dort s malinami
Korpusy:
300 g másla
650 g cukru
6 vajec
180 hladké mouky
12 lžic kakaa holandského typu
1 lžíce vanilkového cukru
1/2 lžičky soli

Krém:
250 g 50% čokolády
200 ml smetany ke šlehání
100 g másla v pokojové teplotě

100 g malinové marmelády

Čerstvé maliny na ozdobení

1. Předehřejte troubu na 175 stupňů. Rozpusťte máslo a nechejte mírně vychladnout. Vmíchejte cukr, kakao a vejce a dobře zamíchejte. Přidejte mouku, vanilkový cukr a sůl a vymíchejte do hladkého těsta.
2. Těsto rozdělte do tří pečicím papírem vyložených a máslem vymazaných dortových forem s odjímatelným okrajem. Vložte do dobře vyhřáté trouby a pečte 15 - 20 minut. Dort by měl být upečený na okrajích a ne úplně propečený uprostřed.Nechejte vychladnout.
3. Krém si připravte chvíli před skládáním dortu, jinak ztuhne a nic s ním nenaděláte.
Smetanu zahřejte a vmíchejte do ní čokoládu nalámanou na kousky. Míchejte, dokud se nerozpustí. Nechejte maličko vychladnout a zašlehejte máslo.
4. Skládání dortu.
První korpus položte na talíř a potřete jej vrstvou čokoládového krému. Druhý korpus potřete na spodní části vrstvou marmelády a přiklopte na první korpus. Opakujte, dokud nesekládáte všechny korpusy. Celý dort poté natřete tenkou vrstvou krému a vlože na 10 minut do lednice, aby krém ztuhl. Poté natřete druhou vrstvu krému a uhlaďte příborovým nožem. Ozdobte malinami a nechejte alespoň hodinu před servírováním ztuhnout. Krájejte horký nožem.

Zasněžené sušenky



...protože letos zima nebyla...

Do sušenek patří kardamom, koření u nás ne zcela známé a přitom jedno z nejcennějších na světě. Má výraznou chuť, která se skvěle hodí k čokoládě a skořici. V obrovském množství jej používají Švédsku, v zemi, kde jsem žila půl roku, a kde si pečení bez něj snad nelze ani představit. Já si z cest po zemi švédské vždy přivezu velkou zásobu domů. A jak se to koření vlastně jmenuje? Kardamom či kardamom? Správně jsou kupodivu obě dvě varianty.


 Zasněžené sušenky (20 ks)
     100 g čokolády na vaření
·          60 g másla v pokojové teplotě
·         120 g třtinového cukru
·         1 vejce
·         ½ lžičky vanilkového cukru
·         ½ lžičky mletého kardamomu
·         120 g hladké mouky
·         3 lžíce kakaa
·         1 lžička prášku do pečiva
·         ½ lžičky krystalků mořské soli

·         Cukr krystal a moučka na obalování

 1. Nalámejte čokoládu, rozpusťte ji ve vodní lázni a nechejte mírně vychladnout.
  2. Vyšlehejte máslo s třtinovým cukrem, přidejte vejce, vanilkový cukr, kardamom a nakonec rozpuštěnou čokoládu.
  3. V jiné misce smíchejte kakao, mouku, prášek do pečiva a sůl. Tuto směs smíchejte společně s mlékem s první směsí. Těsto by mělo zůstat mírně patlavé a ne úplně tuhé.
 4. Předehřejte troubu na 175 stupňů. Z těsta formujte malé kuličky a každou pořádně 
obalte nejdříve v krystalovém cukru a pak v cukru moučka.
5. Pokládejte kuličky na plech vyložený pečicím papírem a každou mírně zploštěte. Nechejte mezi kuličkami dostatečné rozestupy, neb pečením nabudou. Pečte je asi 10 - 15 minut, dokud nezačnou praskat. Vyhněte se příliš dlouhé době pečení, jinak by sušenky byly po upečení příliš suché.

Semly






Semly podruhé. Ale co vám budu dlouze povídat, o tradicích této švédské dobroty a mém prvním loňském pokuse si přečtěte přesně tu. Ty letošní jsou nadýchané a měkoučké a mandlová náplň v nich dokonale křupe. Jsou lepší než ty minulé, o sto tisíc procent.
S kynutým těstem si už tykáme, ale tohle byl vskutku podivuhodný recept, neb máslo se do něj zapracovávalo až nakonec a to vám řeknu, pořádná kejda z toho vznikla. Ale žádné strachy, vše dobře dopadlo.
Recept jsem našla u Lindy Lomelino a já musím souhlasit s tím, co říká. Tak dobré semly jsem ještě nejedla.
V původním receptu je náplň pouze z mandlí, ale já jsem ji pro zajímavější chuť namíchala napůl s lískovými oříšky, které jsem ještě opražila, aby krásně voněly. Použít ale můžete vlastně jakékoli oříšky, myslím, že skvělé by byly vlašské.

Semly (9 ks)
25 g čerstvých kvasnic
125 ml mléka
325 g hladké mouky
1 vejce
45 g cukru krystal
půl lžíce prášku do pečiva
2 lžičky kardamomu
1/2 lžičky soli
100 másla v pokojové teplotě, nakrájeného na malé kousky

1 vejce rozmíchané s lžící vody na potření

Náplň
50 a 25 g mandlí
50 g lískových oříšků
90 g cukru moučka
1/2 lžičky kardamomu
1/4 lžičky vanilkového prášku
50 ml smetany

400 ml 40% smetany ke šlehání
1 lžíce cukru moučka
špetka vanilkového prášku

1. Rozpusťte kvasnice v mléce ohřátém na tepotu lidského těla. Přidejte všechny ostatní ingredience kromě másla a vypracujte těsto. Nakonec po kouscích zapracovávejte máslo, dokud nevznikne krásné pružné těsto.
(Ve chvíli, kdy jsem přidala málo, vzniklo z těsta cosi, co lepilo moje prsty, lepilo se na stůl a vůbec to nebylo hezké. Ale v momentě, kdy se máslo začne roztápět teplem vašich rukou, začne se tato hmota opět dávat do kupy.)
2. Nechejte těsto na teplém místě odpočívat 10 minut.
3. Z těsta vytvarujte bochánky o váze 70 g a vyválejte z nich souměrné kuličky. Pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a nechejte pod utěrkou hodinu kynout.
4. Předehřejte troubu na 225 stupňů (horkovzdušnou na 200). Rozmíchejte vajíčko s vodou a bochánky jím potřete. Pečte 10 - 13 minut dokud nezezlátnou a nechejte vychladnout.
5. Ořechová náplň. 50 g mandlí a ořechů vsypte na horkou pánev a nechejte chvíli opékat, uvolní se vůně a chuť bude výraznější. Až začnou oříšky a mandle hnědnout, vsypte je do čisté utěrky a třete, dokud se z lískových ořechů neodloupnou hnědé slupky. Ty vyhoďte a takto očištěné ořechy a mandle rozemelte spolu s cukrem na prášek.
6. Opečte na pánvi 25 g mandlí a nahrubo nasekejte.
7. Smíchejte směs rozemletých ořechů, kardamom, vanilkový prášek a nahrubo nasekané mandle. Přilejte smetanu a zamíchejte, abyste získali neuvěřitelně lepivou a sladkou ořechovou hmotu.
8. Z bochánků odřízněte vršky, mírně je vydlabejte a vnitřky smíchejte s mandlovou náplní. Naplňte bochánky touto směsí.
9. Vyšlehejte smetanu do tuha a cukrářským sáčkem ji nastříkejte na semly. Přiklopte víčko a pocukrujte. Servírujte okamžitě, semly, stejně jako všechno kynuté pečivo, rychle ztrácejí svoji vláčnost. V případě nouze zkladujte v lednici, přežijí tam asi den.

Den vaflí


Ve Švédsku se mají dobře. Pořád něco slaví a většina jejich svátků je spojena s nějakým jídlem. A nebyli by to Švédové, kdyby neoslavovali jídlo jako takové. Mají den skořicových rolek, račí sezónu a den vaflí, který připadá na 25. března. Takže na dnešek!  Původně se jedná o křesťanky svátek Vårfrudagen (u nás Zvěstování Panny Marie), ale kvůli různým dialektům a výslovnosti se název všelijak zkomolil – a vznikl den vaflí – Våffeldagen.
Švédské vafle jsou převážně bez cukru a tak se dají jíst na sladko i na slano. Doporučuji nejšvédštější možnou kombinaci šlehačka a jahodová marmeláda. Pro nás poněkud nezvyklé, že vafle samotné nejsou sladké. A nakonec se musím přiznat, že tyto fotky už tu na blogu jsou, neb já dneska jdu na vafle do kavárny a vlastní už si upéct nestihnu. Věřím, že to překousnete :P
Vafle
300 g hladké mouky
1 ½ lžičky soli
2 lžičky prášku do pečiva
 800 ml mléka
75 g rozpuštěného másla
4 vejce
Smíchejte mouku, sůl, prášek do pečiva a mléko. Přidejte rozpuštěné a vychladlé máslo a nakonec vajíčka. Těsto nechejte alespoň 20 minut odstát. Mezitím rozehřejte vaflovač, vymažte jej olejem a začněte vaflovat. Už při vůni první hotové vafle se zaručeně začne sbíhat celá rodina a neodejde, dokud nebudou všechny vafle do posledního drobečku snězené.

Hallongrottor - malinové košíčky





Mám pro vás další švédský recept (jak překvapivé). Na máslové sušenky s malinovou marmeládou, na které potřebujete jen šest surovin. Švédský název hallongrottor znamená malinová jeskyně, ale co si budeme povídat, zní to dosti podivně. Sušenky chutnají trochu jako naše linecké, jen je Švédi pečou celoročně a naprosto nijak nepatří mezi vánoční cukroví.
Už jsem se zmiňovala, že bydlím na bytě s pěti kluky? Ne? Každopádně
po tomhle cukroví se těch mladých mužů může utlouct.

Máslové košíčky s malinami (asi 30 ks)
270 g hladké mouky
90 g cukru krystal
1 lžička prdopeče
2 lžičky vanilkového cukru
200 g másla
Asi 5 lžic malinové marmelády

Papírové košíčky o průměru 3 cm

1. Předehřejte troubu na 200 stupňů.
2. Mouku, cukr, vanilkový cukr a prášek do pečiva pořádně promíchejte. Přidejte studené máslo nakrájené na menší kousky a rychle zapracujte do sypkých přísad, dokud nezískáte hladké těsto.
3. Tvarujte z něj malé kuličky, které budete klást do košíčků na muffiny. Doprostřed každého kousku těsta vařečkou udělejte hlubší dírku a tu naplňte troškou marmelády.
4. Pečte asi 8 - 10 minut, dokud košíčky mírně nezezlátnou. Nechejte vychladnout.

Košíčky jsou maličké a ta marmeláda se do nich opravdu špatně trefuje, já jsem na to vzala druhý konec lžíce (ten úzký) a šlo to jako po másle.

Linecký koláč



Objevit kouzlo lineckého koláče jsem se chystala předlouho a při listování starými čísly Apetitu jsem na recept natrefila. Možná nevypadá nejkrásněji, ale jde přeci jen o první pokus. Nemáte vy nějaký dokonalý recept na linecký koláč? 
Při pečení koláč peču ve formě vyložené pečicím papírem, dá se s ním později při vytahování z formy snadno manipulovat. Koláč nechejte ve formě až do úplného vychladnutí, těsto si mezitím ještě sedne a zpevní a koláč se při krájení nebude drobit. A co se marmelády týče, správně do lineckého koláče patří rybízová, ale já jsem použila domácí višňovou (která ležela kdesi na polici ve sklepě zapadaná prachem a obalená pavučinami) a výsledek byl moc dobrý.
Linecký koláč
175 g hladké mouky
150 g moučkového cukru
3 žloutky, prošlehané + 1 žloutek na potření těsta
100 g lískových oříšků
nastrouhaná kůra z 1 bio citronu
1 lžička skořice
špetka soli
150 g studeného másla
300 g kyselejší marmelády
mandle na ozdobu

  1. Lískové oříšky opražte v pánvi, poté je nasypte do utěrky a třete je mezi sebou, tím odstraníte slupky. Poté oříšky namelte najemno.
  2. Mouku smíchejte s cukrem a třemi důkladně našlehanými žloutky, postupně přidávejte oříšky, citronovou kůru, skořici a špetku soli. Nakonec do těsta rychle zapracujte i chladné máslo nakrájené na kousky.
  3. Vytvarujte bochánek a dejte ho na hodinu odpočívat do ledničky. Pak oddělte zhruba čtvrtinu a tu vraťte zpět do ledničky. Ze zbytku vyválejte plát silný půl centimetru. Přeneste jej do máslem vymazané dortové formy o průměru 23 centimetrů a dno hustě propíchejte vidličkou, aby se v něm při pečení netvořily bubliny. Těsto rovnoměrně potřete džemem. Zbylé těsto rovněž vyválejte, rádýlkem ho pokrájejte na proužky a ty klaďte ve tvaru písmene X jeden přes druhý.
  4. Koláč potřete žloutkem a ozdobte mandlemi, které lehce vmáčkněte do těsta. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C zhruba 40 – 45 minut.

Jak se děvče u plotny dostalo do televize?

Dobrá otázka. To mi jednou přistála v mailech dlouhá, předlouhá zpráva. Vážená slečno Hrubá, nechtěla byste přijít do Dobrého rána do České televize? ... Co? Já? Do  televize? To je úplně úžasné! A přitom tak příšerné! Vysvětlím. Nedokážu sama sebe poslouchat, nedokážu pořádně mluvit před lidmi a teď mám něco říkat do kamery, zatímco vím, že to živě a naprosto veřejně běží v televizi? Ó jé. Ale tak of course, že přijdu. Kdo se jen tak dostane do televize, že.

Probudila jsem se 3:15. Skvěle, To jsem měla budík až na čtyři. Co naplat dospím to jindy. V oparu polospánku jsem si nasadila čočky, zabalila kufr (velký a pořádně těžký) plný věcí, pak ještě batoh a ještě tašku a byla jsem ráda, že jsem na tu šalinu doklopýtala. Dorazila jsem už poněkud uřícená do budovy České televize, kde mi řekli, že tady to, slečno, není (málem mě chytil infarkt, neb jsem tam měla být v 5.30 a bylo 5:27), to musíte za roh a pak kousíček rovně. Uf, teď mi pro změnu spadl kámen ze srdce.

Pak dolů do ateliérů, nechat tam věci, připevnit mikrofon, aby nešel vidět (Zvukař: "Já na vás teď budu trochu šahat, ale nebojte se"). Už jste byla v maskérně? Ne? Tak rychle. V maskérně mě přepudrovali pudrem tak hutným , že jsem se neleskla, ani když jsem celé vysílání stála u horké trouby a ve studiu bylo jako v sauně. Dostávala jsem ho pak dolů čtvrt hodiny.

Chviličku před vysíláním do studia nachystat všechny věci. Počkat, to tu není lednička? A voda? Co? Kam mám dát šlehačku? A kde mi ztuhnou krémy? Naštěstí byla lednička kdesi někde jinde v té veliké budově České televize a jedna milá slečna mi ty krémy a šlehačky nosila do ledničky a pak zase zpátky na natáčení.

První vstup. Pomoc. Zakoktávám se, kde můžu, navíc nemůžu skousnout ten pohled na sebe na obrazovkách ve studiu. Zpětně mám neustálé nutkání to internetové vysílání vypnout. Podruhé už je to lepší. Bavíme se o tom, co je v Carrot Cake. Mrkev tam je. A pak? Pak už mi ani nepřišlo, že jsou tam kamery. Moderátoři byli milí a dávali mi jednoduché otázky (chápejte, pořád se bavíme o době někdy kolem šesté ráno, což je zatraceně brzy), neb na ty složitější by můj mozek pravděpodobně ještě nedokázal odpovědět.

Někdy v půl osmé mi došlo, že brutálně nestíhám. Všechno se teprve peklo a všude okolo mě se vršilo nádobí. Pět věcí je na  dvě a půl hodiny docela dost. A to už jsem, co se rychlosti týče, docela vytrénovaná z brigády. Naštěstí jsem si prozřetelně korpusy na dorty upekla už doma, takže ten Carrot Cake jsem sice upekla i tam, ale skládala jsem už ten vychladlý z domu. A piškotový korpus, který se šlehá asi deset minut? To by mě asi odstřelili. Hezky jsem si to vytáhla hotový a ve studiu seskládala dort.

Produkční tým byl zlatý. Pořád se zajímali, zdali něco nepotřebuji a já jim ochotně dávala mísy od těsta na umytí, za jejich množství se hluboce omlouvám, byly toho stohy. V průběhu vysílání mi chodily podpůrné smsky od rodiny. Popravdě jsem nečekala, že by se kdokoli na televizi tak po ránu díval. Vstal i můj bratr, který, když může, vstává až k obědu.

Po vysílání se k mému stolku, řádně zapatlanému od těsta, přihrnuli všichni. Všichni přišli ochutnat, co jsem za ty dvě a půl hodiny vykouzlila. Pekla jsem piškotový dort, který se tím teplem rozjížděl a sušenky, do kterých jsem zapomněla dát cukr. I tak všechno zmizelo. Chutnalo jim a já jsem spokojená. Nic jsem nepřipálila a nevyhodila jsem studia České televize do vzduchu.

Tak to by bylo, ode dneška jsem tedy mediálně známá osobnost. Asi bych měla nosit nos výš nahoru :)

Mrkvový dort



Mrkvový dort neboli Carrot Cake, dort veskrze americký, je jeden z mých nejoblíbenějších. Recept už tu na blogu je, ale nemohla jsem sem dnešní fotografie nedat. A navíc, opakování je matka moudrosti.

Korpus: 
(jako míra hrnek o objemu 200 ml) 
1 hrnek cukru krystal 
 1/2 hr oleje 
4 vajíčka 
1 1/4 hr hladké mouky 
kávová lžička sody 
sáček vanikového cukru 
kávová lžička skořice 
3 větší nahrubo nastrouhané mrkve 

Tvarohový krém: 
2 měkké tvarohy (500 g) 
1/2 hr cukru moučka 
1/4 hr rozpuštěného a poněkud zchladlého másla
kávová lžička vanilkového aroma 
1 hr strouhaného kokosu 

 1. Troubu předehřejte na 175 stupňů. Dvě dortové formy o průměru 16 cm vyložte 
pečicím papírem a vymažte máslem. 
2. Mrkev očistěte a nastrouhejte nahrubo. V míse vyšlehejte cukr a vejce do pěny, přidejte olej, opět zašlehejte. V další míse smíchejte mouku, sodu, skořici, vanilkový cukr. Opatrně vmíchejte 
do těsta. Nakonec přimíchejte nastrouhanou mrkev. 
3. Rozdělte těsto rovnoměrně do obou forem a ve vyhřáté troubě pečte cca 45 min. Vyzkoušejte špejlí, jestli už je těsto propečené i zevnitř. Nechejte úplně vychladnout.
4. Připravte si krém. Smíchejte tvaroh s cukrem a pak zapracujte roztáté máslo. Přidejte kokos a vanilku a nechejte ztuhnout v lednici. 
5. Skládání dortu. Každý korpus rozkrojte v půlce, čímž získáte čtyři tenčí korpusy. Jsou-li vršky vyboulené, odřízněte je. Mezi korpusy natírejte vrstvu krému a skládejte na sebe, vždy dort shora trochu přitlačte, aby nikde nevznikly mezírky. Krémem potřete dort i zvenku a nechejte v lednici alespoň hodinu ztuhnout.

Zajíci v krabici


Když jsem rozbalila ten veliký balík, co mě čekal v pokoji na stole, byla jsem štěstím bez sebe. Protože na něm jsou zajíci. Rozumíte. Roztomilost sama. Pak jsem krabici otevřela a nadechla se vůně čokolády, která se z ní linula. Ale ať jsem hledala sebepečlivěji, čokoláda nikde. Protože ona to nevoněla čokoláda, ale kakaové máslo. Taková podivná bílá hmota, ze které já tu čokoládu ještě udělám (společně s kakaem a medem).
Překvapila mě sytě zelená dýňová mouka z dýňových jadérek a vločky ze sušených kaštanů (chutnají lehce nasládle a rozhodně hodně neobvykle a skvěle se hodí třeba do granoly). To by člověk nevěřil, co všechno se dá sníst... A byla tam toho ještě spousta, navíc s recepty, pro což já mám slabost.
Stručně řečeno,Zajícijsou krabice plná zdravých a ne úplně obvyklých a přitom chuťově hrozně zajímavých surovin. Je to taková dobrodružná krabička, neboť pro osoby jako já může vést k otázce: "A co já s tím jako mám dělat?" Vyzkoušejte je sami, třeba také objevíte něco, co můžete sníst a doteď jste o tom neměli ani tušení. Jen pořád nevím, co budu podnikat s praženými kakaovými boby, any idea?


Chia pudink s banánem




Děvče u plotny má jednu tetičku, která se dala na vitariánství. Jeli jsme ji navštívit a já už dopředu oznamovala, že bych ráda ochutnala něco podivného. A taky že jsem ochutnala, cosi poněkud slizovité konzistence s jemnou chutí banánů a oříšků. Zajímavý chuťový zážitek. Chutnalo mi to. To víte, já (jakožto neznalec chia semínek a podobných neobvykle vyhlížejících surovin) ráda ochutnávám. Aby ten recept byl opravdu vitariánský, bude to chtít vyrobit ořechové mléko. Hezky vám to vysvětlí třeba Cruelty Free Hedgehogs.

Chia puding s banánem (4 porce)
50 g semínek chia
475 ml ořechového mléka
2 lžíce (40 g) medu /sirupu z agáve
2 zralé banán
Špetka skořice a pár jahod na ozdobení

Semínka chia dejte do misky, přidejte med, zalijte ořechovým mlékem a a nechejte 10 minut odstát. Promíchejte a nechejte 4 - 6 hodin v lednici. Kousek banánu si nechejte na ozdobu, pudink dejte do mixéru společně s banánem a rozmixujte dohladka (banán, ne semínka, ta tam zůstanou vcelku). Nakonec posypejte skořicí a ozdobte jahodami.

Máslové sušenky



Nedávno jsem byla upozorněna, jak komplikované mé recepty často jsou a kdo podle nich má pořád péct. Vážně jsem se nad sebou zamyslela and here we go. 

Máslové sušenky
 200 g másla 
 100 g cukru krupice 
400 - 450 g hladké mouky 
1/3 nastrouhaného muškátového oříšku 

 Ze všech ingrediencí vypracujte vláčné těsto. Je-li příliš drobivé, přidejte pár lžic mléka. Těsto nechejte asi hodinu odpočívat v lednici. Poté vyválejte na placu asi 3 mm silnou a vykrajujte tvary, pro efekt můžete propíchat vidličkou. Pečte v troubě vyhřáté na 175 stupňů asi 10 minut.







Kanelkakor - skořicové sušenky



Víte, jak jsem strávila půlku minulého léta ve Švédsku? Přepisováním receptů. Měla jsem s sebou z domu krásný sešit a z místní knihovny jsem pravidelně tahala stohy kuchařek. A i tento recepis na křehoučké sušenky jsem si přivezla. Nejdřív jsem si myslela, že to budou jen další sušenky, ale po upečení mě až zaskočilo, jak krásně se na jazyku rozplývají.
Na pomoc si vemte odměrky z Ikea  a jen pro pořádek,
1 dl je odměrka o objemu 100 ml.


Kanelkakor - skořicové sušenky
5 1/2 dl hladké mouky
1 dl bramborového škrobu
1 1/2 dl cukru moučka
300 g studeného másla
1/2 - 1 lžíce studené vody
1 lžíce skořice

Vejce na potření

4 lžíce cukru krupice na posypání
2 lžíce skořice

1. Smíchejte mouku, škrob a cukr moučka. Máslo nakrájejte na malé kousky
a společně s vodou a skořicí vypracujte těsto.
2. Nechejte těsto hodinu odpočívat v lednici.
3. Předehřejte troubu na 175 stupňů.
4. Z těsta vyválejte plát o tloušťce 2 mm a vykrajujte libovolné tvary. Potřete vejcem
a posypejte směsí cukru a skořice. 
5. Sušenky se budou péct asi 10 minut nebo dokud nezezlátnou.

Kavárna a pekařství Zastávka


Tartaletky a čokoládovým krémem a jahodami



Tartaletky, to je láska. Jsou maličké a roztomilé a mně stačí se na ně jen zamilovaně dívat.

Tartaletky a čokoládovým krémem a jahodami
Těsto (cca 12 ks):
100 g hladké mouky
75 g celozrnné mouky
100 g studeného másla
1 žloutek
30 g cukru moučka
2 lžíce studené vody
Špetka soli

Krém:
250 g čokolády
250 g smetany ke šlehání
100 g másla

Jahody a máta na ozdobu

1. Těsto. Máslo nakrájejte na malé kousky. Všechny přísady smíchejte a vypracujte hladké těsto. Vtlačte do dvanácti formiček na tartaletky, dno propíchejte vidličkou a vložte na hodinu do lednice.
2. Krém. Čokoládu se smetanou rozpusťte v hrnci, přidejte máslo a vše smíchejte. Nechejte krém ztuhnout v lednici a občas promíchejte, aby tuhnul rovnoměrně.
3. Troubu předehřejte na 180 stupňů a pečte košíčky asi čtvrt hodiny, nebo dokud nezezlátnou. Nechejte pár minut vychladnout a pak opatrně vyklopte z formiček a nechejte zchladnout úplně.
4. Ztuhlý krém dejte do cukrářského sáčku a naplňte tartaletky. Ozdobte plátky jahod a lístky máty.


Náplň ještě ztuhne, takže je dobré plnit tartaletky ve chvíli, kdy má příjemnou krémovou konzistenci. Poté ještě doporučuji dát do lednice a nechat úplně vychladit.

Citronový dort




Protože bude léto, chce to něco lehkého. A protože se s tím pojem dort absolutně nevylučuje, bude to piškotový dort vonící po citronu a se spoustou Lemon Curd.
Dort je běh na dlouhou trať. Nejdříve se musí upéct a nechat vychladnout nejlépe přes noc, aby šel dobře rozkrojit. Pak se natře jednou tenkou vrstvou krému, která zabrání případným drobečkům, aby byly na dortu v konečném důsledku vidět. Natře se další vrstvou a opět se dá chladit, ideálně do druhého dne, aby se všechny chutě spojily. Ale jde to všechno samozřejmě stihnout i během několika hodin, nebojte.

Inspirace pochází z mého oblíbeného blogu Call me cupcake.


Citronový dort
Piškotový korpus
5 vajec
200 g hladké mouky
200 g cukru krystal
1 lžička propeče /PRášku DO PEčiva/
Trocha vody
Špetka soli
Nastrouhaná kůra z jednoho citronu


1. 5 bílků šlehejte se špetkou soli a lžící ledové vody, až sníh mírně zhoustne, přidejte ½ cukru a vyšlehejte tuhý sníh (špičky musí zůstat stát).
2. Žloutky a zbylý cukr šlehejte přesně 4 minuty.
3. Mezitím si dejte vařit vodu, pak přilejte 5 lžic do žloutkové směsi a šlehejte ještě minutun nakonec přimíchejte citronovou kůru.
4. Smíchejte mouku s prdopečem. Do žloutkové směsi vsypte větší polovinu mouky a zamíchejte. Přidejte ½ bílků a pomalu vmíchejte, aby bílky neztratily svůj objem. Přidejte zbytek mouky a bílků a vymíchejte krásně vláčné těsto. Pokud v něm budou maličké hrudky, nevadí, při pečení zmizí.
5. Dno formy o průměru 16 cm vyložte pečícím papírem. Boky formy potřete máslem a vyložte pečicím papírem tak, aby převyšoval formu o osm centimetrů. Díky máslu papír k formě přilne a nebude se odchlipovat. Těsto nalejte do formy a dejte péct asi na hodinu při 150 – 160 stupních. Troubu za nic na světě neotevírejte během pečení, piškot by se nemusel nafouknou, nebo by se uprostřed propadl. Nakonec vyzkoušejte špilkem, jestli je propečený. Vytáhněte z trouby a nechejte úplně vychladnout.

Lemon Curd
200 ml citronové šťávy (asi ze 4 velkých citronů)
120 – 160 g moučkového cukru
2 vejce
2 žloutky
100 g másla      
Nastrouhaná kůra ze tří citronů

Všechny suroviny, kromě másla, smíchejte v hrnci se silnějším dnem. Na mírném plameni směs na stálého míchání zahřívejte dvě minuty. Vmíchejte máslo krájené na malé kousky a zahřívejte ještě tři minuty, směs během této doby zhoustne do podoby pudinku. Poté ji propasírujte přes sítko a nechejte vychladnout. Během chladnutí Lemon Curd ještě víc ztuhne.

Krém na dort
250 g mascarpone
100 g Lemon Curd

V mixéru smíchejte mascarpone a citronový krém 
a dejte chladit do lednice.

Skládání dortu
1. Dort rozřízněte na čtyři vrstvy. Mezi každou vrstvu natřete část Lemon Curd, raději více než méně. Lemon Curd vsákne do piškotu a ten pak bude krásně vláčný. Dejte na půl hodiny do lednice, aby vše ztuhlo.
2. Dort potřete krémem z mascarpone, nejdříve jen tenkou vrstvou, která zachytí případné drobečky, a potom zbytkem krému. Uhlaďte nožem, nahoře vytvořte cukrářským sáčkem vzorek a nechejte ještě nějakou dobu v lednici. Dort je nejlepší den poté.

Střípky Švédska



Švédsko je krásná zem a moje srdcová záležitost. V létě bych se z Moravy nejraději vypařila a už teď cítím to volání severu, zelených lesů a rozeklaných fjordů, červených domečků a milých místních obyvatel. Minulý rok jsem touhle dobou odjížděla na své velké dobrodružství na švédský venkov, které se nakonec protáhlo na celý půlrok, o kterém si můžete přečíst na mém druhém blogu.




Ale o čem chci dnes psát. Chci psát o Švédsku, o jídle, kravách na poli, o Stockholmu a o tom, že do Švédska se prostě musíte podívat. Ve Švédsku je všechno. Moře i pole a traktory, lesy a hory, naprosto nedotknutá příroda i velká města. A švédské vlajky všude, neboť Švédové jsou na svou zemi hrdí. Jaro tam přichází později, léto je mírné, podzim upršený a mlhavý (pro to mám slabost) a zima ukrutná. V létě dozrávají borůvky, brusinky a houby rostou jako po dešti. Pokud prší hodně lucky you.




Ve Švédsku rádi slaví.Midsommar, oslava nejdelšího dne v roce. Kräftskivan, račí sezona. Den skořicových šneků, kanelbullensdag a den svaté Lucie, Sankta Lucia. Den vaflí asemly. A to s tím výčtem zdaleka nejsem u konce. Fiku musíte znát. Celonárodní přestávku na kávu a koláč, na kterou vás budou všichni zvát jednoduchou otázku: „Ska vi fika?“ Tedy dáme fiku? Nikdy neříkejte ne. Jednak je to neslušné a taky přijdete o kus švédskosti.






Švédové jsou vůbec odborníci přes sladké. V kavárnách najdete výběr koláčů tak veliký, že nebudete vědět, co dřív (za mě vítězí hallonpaj, malinový koláč, kladdkaka a i princeznin dort je moc dobrý), hory kynutého pečiva, sušenek a hlavně silnou černou překapávanou kávu, neb tato země je jejím druhým největším konzumentem na světě. A kávu si můžete zdarma dolévat. Připravte se na chuť kardamomu, neboť ten je ve sladkém téměř všude. Švédské sladkosti většinou obsahují více cukru než mouky, ale v kombinaci s hořkou kávou se to vykrátí, ne? Jen jednu radu, raději nic nepřepočítávejte do české měny. Ve Švédsku jsou na první pohled stejné ceny jako u nás, ovšem švédská koruna znamená necelé tři naše.




Švédský chleba je sladký a pivo slabé. Když už, dejte si stark öl (silné pivo). Lätt öl,jejich běžné pivo, je silné asi jako limonáda. Ovšem pozor, silnější alkohol sežene jen ve specializovaných obchodech System Bolaget. Až už v tom Švédsku budete, ochutnejte räsmörgås (čte se to asi nějak jako réksmorguos), sandwich s čerstvými krevetami, majonézou a koprem (další švédská specialita, cpou kopr, kam jen to jde).

Do knihkupectví mám vstup zakázán. Jejich kuchařky bych snědla, jak jsou hezké. Nejhorší je, že jim rozumím, o to víc mě láká zas nějakou pořídit.




Stockholm je na samostatnou kapitolu. Pekárna (moje oblíbená je Stenugnsbageri) či kavárna na každém rohu, obzvláště Rosendals Trädgårdskaféje zážitek. Všechno je tam maličké, i Stortorget, Velké náměstí, kde mají v kavárně Chokladkoppenvynikající cheesecake z bílé čokolády. Jednou jsem si na něj musela udělat samostatný výlet. 
Všude se jezdí na kole (spíše ve městech) nebo autem (kdekoli jinde než ve městech), neboť všechno je od všeho zoufale daleko. Ve Stockholmu si skočte do Skansenu, ale nečekejte český skanzen, ten švédský vypadá poněkud jinak, nechejte se překvapit. A pak taky na Södermalm, čtvrť plnou bohémů a vintage obchůdků. A kdyby se vám šalinou zachtělo jet, vezte, že ve Stockholmu jezdí jen jediná, co má číslo 7. Když si však počkáte na historickou sestavu a nastoupíte do správného vagonu, ocitnete se (jak netypicky) v kavárně! (Pro zmatení: na fotce je metro, které sem tam jezdí i nad zemí.)




Pověděla jsem vám toho spoustu a vlastně skoro nic. To musíte zažít. Nakonec dodávám, že mám pro tu zemi neuvěřitelnou slabost, pokud to někdo dosud nepoznal a momentálně po ní zažívám něco jako abstinenční příznaky.
P.S. Vím, že švédská slova jsou občas nepřekousatelná, ale vy to zvládnete, což? Vi ses i Stckhlm! Aneb uvidíme se ve Stockholmu!


Jáhelník s jahodami




Jáhelník mi dlouho ležel na srdci, jen spařování mi bylo zapeklitou záhadou (dobře, naprosto jsem neměla tušení, o co jde). Pekla jsem ve formě o průměru 18 cm a v plynové troubě, proto mi na povrchu nezrůžověl, jak se píše v receptu. Snad ten váš bude krásně růžolící. V receptu jsou uvedeny lesní jahody, ale podle mě je jich škoda. Lesní jahody jsou tak vzácné, že se musí sníst ještě v lese, rovnou utržené. A tak místo nich použijte ty klasické, nejčervenější a nejsladší, jaké najdete.
Recept mám z geniálního českého počinu, Regionální kuchařky od Petry Pospěchové, o které tu ještě bude řeč.

Jáhelník s jahodami
200 g jáhel
400 g jahod
2 vejce
4 lžíce medu
3 lžíce másla
500 ml mléka

1. Jáhly nadvakrát spaříme (pro takové jako já - prolejeme horkou vodou), přecedíme, necháme okapat a pak zalijeme mlékem smíchaným s trochou vody a vaříme doměkka.
2. Mezitím očistíme jahody a rozkrájíme je na poloviny.
3. Z bílků ušleháme sníh.
4. Troubu předehřejeme na 180 stupňů.
5. Do uvařených horkých jáhel vmícháme máslo, a když trochu zchladnou, přidáme do nich žloutky a nakonec také bílkový sníh. S tím nakládáme opatrně, abychom zachovali vzduchové bublinky.
6. Zapékací misku či pekáček vymažeme, dno vyložíme polovinou jáhel, ne ně vyskládáme jahody a zakryjeme druhou půlkou jáhel. 
7. Pečeme asi dvacet minut nebo dokud povrch nezrůžoví.


Pavlova s jahodami




21. června je slunovrat, švédský Midsommar. Je nás v Brně více, kteří propadli kouzlu Švédska a tak jdeme také slavit. Jdeme jíst nakládané sledě, tančit s květinovými věnci na hlavách, zpívat a užívat si toho, že už jsou prázdniny.
A protože k Midsommar patří jahody a šlehačka, pavlova není zase tak od věci. Je to tedy věc spíše ruská, neb poprvé byla připravena pro ruskou baletku Annu Pavlovou kdesi v Austrálii.

Pavlova musí být křupavá zvenku a nadýchaná a lehounkáuvnitř. Sladká je dosti, ale jelikož krém sladký není, skvěle se s ní doplňuje. O jahodách a čokoládě už snad ani mluvit nemusím… Protože jsem pavlovu pekla asi pro dvacet osob, dělala jsem ji z dvojité dávky, proto mám dva korpusy. Z receptu upečete jen jeden.

Při šlehání sněhu se ujistěte, že miska není mastná, i trošička čehokoli mastného způsobí, že bílky nepůjdou dokonale vyšlehat. Při šlehání bílků přidávám špetku soli, aby byly tužší. Sníh je ušlehán tehdy, když tvoří pevné špičky a při překlopení misky dnem dolů sníh nikam nevypadne, ale zůstane v míse. Schválně, vyzkoušejte! Samotný bílkový korpus se dá skladovat i několik dní, ale s celou pavlovou nedoporučuji. 
Stejně je tak dobrá, že se po ní hned slehne zem.


Pavlova s jahodami
4 bílky
220 cukru krupice
2 lžíce kukuřičného škrobu
2 lžičky bílého vinného octa
25 g vysokoprocentní čokolády

Krém:
250 ml smetany ke šlehání
100 g tvarohu

Jahody na ozdobu

1. Troubu zahřejte na 150 stupňů (plynovou na stupeň 2). Bílky šlehejte se špetkou soli do polotuha, poté po částech a za stálého šlehání přisypávejte cukr. Šlehejte asi 10 minut, aby směs byla tuhá a leská a tvořily se pevné špičky.
2. Přidejte škrob a ocet a pořádně žašlehejte, směs se ještě více zpevní.
3. Plech vyložte pečicím papírem. Na něj z bílků vytvarujte kruh o průměru cca 18 cm. Čokoládu rozehřejte v mikrovlnné troubě a lehce ji zamíchejte do pavlovy.
4. Snižte teplotu na 120 stupňů (plyn stupeň 1) a pečte asi hodinu, nebo dokud nezrůžoví. Nechejte úplně vychladnout a poté opatrně přemístěte na servírovací talíř.
5. Krém. Smetanu vyšlehejte dotuha a poté zašlehejte tvaroh.

6. Na pavlovu navrstvěte krém, posypejte čerstvými jahodami a moučkovým cukrem a okamžitě servírujte. 
Viewing all 311 articles
Browse latest View live